Egzamin Ósmoklasisty z Języka Polskiego

11 maja 2026 roku uczniowie szkół podstawowych pisali Egzamin Ósmoklasisty z Języka Polskiego. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 69 uczniów. Zmagania z testem rozpoczęły się o godzinie 9:00 i trwały 150 min a niektórzy uczniowie mieli wydłużony czas o 45 min. Arkusz egzaminacyjny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną składał się z zadań z czterech kategorii: kształcenia literackiego i kulturowego, kształcenia językowego, tworzenia wypowiedzi oraz samokształcenia. W części testowej głównym tekstem był fragment utworu ,,Przyjaciel Automateusza” Stanisława Lema (ze zbioru ,,Bajki robotów”) sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem. W zadaniach znalazły się również polecenia dotyczące m.in. ,,Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, ,,Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz tekst popularnonaukowy Stephena Hawkinga. Druga część testu obejmowała polecenie napisania dłuższej wypowiedzi. Uczniowie mogli wybrać jeden spośród dwóch tematów – opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej lub przemówienie skierowane do rówieśników nt. kształtowania własnej przyszłości. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 3 lipca 2026 roku.

Egzamin Ósmoklasisty z Języka Polskiego był niewątpliwie okazją do zweryfikowania swojej wiedzy a uzyskane niebawem wyniki potwierdzą efekty pracy i na pewno zwiększą poczucie własnej wartości edukacyjnej naszych absolwentów.

Izabela Gajowa